Online Devlet – Resmi Bilgiler, Haberler ve Gelişmeler

Kredi Kartı Nakit Avans ve Taksitli Nakit Avans Faizleri

06.03.2023
230
Kredi Kartı Nakit Avans ve Taksitli Nakit Avans Faizleri

Kredi kartı kullanan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. 18 yaşını doldurmuş olan bireyler kredi kartı başvurusunu yapıyorlar. Kart kullanımı günümüzün reddilemez bir gerçeği olmaya doğru ilerliyor.

Birçok insanın kredi kartı borcunun olduğundan bahsedilmesi de kart kullanımının ne denli bir boyuta ulaştığının bir göstergesi oluyor. Kredi kartı internet üzerinden kart numarası ile alışveriş yapmaya olanak verirken çeşitli avantajlar da sağlıyor. Nakit ihtiyaçlarınızı da kredi kartlarınız ile karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? Çoğu kredi kartında nakit avans özelliği bulunuyor. Bu özellik kredi kartınızı sadece alışverişlerde kullanmanızın dışında nakit ihtiyacınızı da karşılıyor. Kart limitinizin belirli bir kısmı nakit olarak çekilebiliyor.

Nakit Avans Nedir?

Bankaların kredi kartı kullanıcıları için sunmuş olduğu nakit para imkanı bulunmaktadır. Bu imkanın kullanımı kredi kartından “Nakit Avans Çekme” olarak gerçekleşir. Nakit Avans kredi kartının nakit paraya dönüştürülmesidir. Ziraat bankası, Finansbank, Garanti bankası, İşbank nakit avans özelliğini kredi kartı kullanıcılarına sunan başlıca bankalar arasında yer almaktadır. Şubeye gitmeden, kredi kartınız ile ister bankamatikten ister de mobil banka uygulamalarınızdan işlem yaparak kartınızın kullanılabilir olan nakit avans bakiyesini vadesiz hesabınıza aktarabilirsiniz. Ya da bankamatikten nakitinizi elden çekebilirsiniz.

Nakit Avans Limitleri

Herhangi bir bankaya ait olan kredi kartınızın öncelikli olarak limiti önemlidir. Limit doğrultusunda nakit avans kullanımı gerçekleşir. Ziraat bankası öğrenci kartlarında nakit avans imkanı sunulmuştur. 500 TL limit ile verilen Ziraat Genç Kart kredi kartlarında 500 TL nakit avans imkanı da sunulmuştur. Bu bilgiden hareketle 20.000 TL limitli bir kredi kartında 20.000 TL nakit avans bakiyesinin bulunduğunu söylemek hatalı olur. Limitler yükseldikçe ve bankalar değiştikçe bu kriterler değişmektedir. İşbankası nakit avans kullanımlarında günlük 5.000 TL sınırı getirmiştir ve 2.02 oranında faiz uyguladığını duyurmuştur. Kart limitinizin genelde %40’ı kadar nakit avans sunulması bankaların genel politikaları olsa da kart sahibinin puanına ve işlemlerine göre bu durum değişmektedir.

Taksitli Nakit Avans

Kredi kartından ATM yolu ile elden alabileceğiniz ya da mobil şubeler ile vadesiz hesabınıza aktarabileceğiniz nakitlerin ödenmesi hiç de kolay olmayacaktır. Nakit alınan para tek seferde bankaya kısa sürede ödenemeyecekse taksitli nakit avans seçeneği kullanılmalıdır. Bankalar çeşitli vadeler sunarak nakit avansı taksitli ödeme imkanı vermektedir. İşbankası 5 ay ile 12 ay arasında taksitli nakit avans hizmeti sunmaktadır. Ziraat bankası kredi kartları ile 2 ay gibi kısa bir sürede ödeme şansı sunarken en uzun vadeyi 12 ay olarak belirlemiştir. Garanti bankası ise tıpkı İşbankası gibi 5 – 12 ay vade seçeneği ile nakit avans kullanımına izin vermektedir.

Taksitli Nakit Avans Faizleri

Nakit avans kullanımında faizler vadesine göre değişiklik gösterir. Nakit avans faizleri, kredi kullanımındaki faizler ile kıyaslanmamalıdır. Çok daha uygun fiyatlar ile nakit ihtiyaçları karşılanmaktadır. Kredi kartı kullanıcıları için sunulan bu imkan değerlendirildiğinde vade sayısı çok uzatılmaz ise küçük nakit ihtiyaçları göz korkutmayan faizler ile geri ödenebilir.

İşbankasında 1.000 TL nakit avans çekimi 6 ay vade ile ödenecekse 1.086 TL olarak ödenir. Vade süresi 12 aya çıkarılacak olursa 1.164 TL geri ödeme gerçekleştirilir. İşbankası kredi kartlarından en fazla çekilebilecek taksitli nakit avans 5.000 TL’dir.

5.000 TL İşbankası taksitli nakit avans kullanımında 6 ay vadede ödenecek tutar 5.432 TL iken 12 ay vadede ödenecek olan tutar 5.822 TL olarak belirlenmiştir.
Garantisi bankasında 1.000 TL taksitli nakit avans için 5 ay vade seçeneği tercih edilir ise taksit tutarı 214 TL toplam ödenecek tutar 1.073 TL’dir. Garanti bankası en fazla 12 ay vade seçeneği sunar. 1.000 TL ihtiyacınızı 12 ay seçeneği ile ödemek isterseniz de 1.164 TL olarak ödeme gerçekleştirirsiniz.

Ziraat bankası kartlarında taksitli nakit avans özelliği açtırılırsa minimum 100 TL taksitli nakit avans çekilmesine izin verilmektedir. Maksimum tutar ise 10.000 TL’dir. Bu limitleri sürekli kullanmak için çekilen nakit avansın ödeme süresi aksatılmadan faizleri ile birlikte geri ödenmesi kaçınılmazdır. Ziraat bankası taksitli nakit avans çekimlerinde %5 BSMV ve %15 KKDF alındığını resmi web sitesinde duyurmuştur.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.