Online Devlet – Resmi Bilgiler, Haberler ve Gelişmeler

Genç Çiftçi Desteği 2023

03.03.2023
402
Genç Çiftçi Desteği 2023

Genç çiftçilere 2023 yılı destekleri 16 bin 750 genç çiftçiye sunulacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sunulan genç çiftçi desteğinden yararlanmak için başvurular 2 Nisan ile 30 Nisan 2023 tarihleri arasında yapılmış ve geçtiğimiz günlerde sonuçların en kısa süre açıklanacağı duyurulmuştu. Genç Çiftçi Projesi 2023 kapsamında hayvanlar TİGEM tarafından temin edilerek yine TİGEM tarafından genç çiftçilere sunulacaktır. Genç çiftçilerin hayvan temininde herhangi bir sorun yaşamaları için bu yıl Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ile Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği de temin alanlarında destek olacaktır.

Bütçenin bir kısmı büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık için ayrılırken, diğer kısmı da arı ve arı ürünlerinin yetiştiriciliğinde, serbest sistem yumurta tavukçuluğunda, ipek böceği yetiştiriciliğinde, bağ ve diğer üzümsü bitkiler ile meyve bahçesi tesisinde, örtü altı sebze ile süs bitkisi yetiştiriciliğinde, aromatik ve tıbbi bitki yetiştiriciliğinde ve de coğrafi işaretli ürün yetiştiriciliğinde kullanılacaktır.

Genç Çiftçi Desteği Başvuruları

Genç çiftçi 2023 başvuru işlemleri ilk olarak ön başvuru işlemleriyle başlatılır. Ön başvuru işlemleri ise Bakanlık tarafından hazırlanmış gencciftci.tarim.gov.tr adresi üzerinden yapılmalıdır. Ön başvuruda doldurulan formlar çıktı olarak alınmalıdır. Çıktılar ile birlikte, genç çiftçinin kendisine ait projesini ve istenilen belgeleri, ikame ettiği ya da ikamet edeceğini belirttiği yere (projenin uygulama yeri) 20 binin altındaki yerleşim yerleri için bağlı olunan il ya da ilçe tarım müdürlüklerine teslim etmesi gerekir. Başvurunun geçerli olması için dosyayı, genç çiftçi desteğinden yararlanmak isteyen kişi bizzat yapmalıdır.

Belirtilen belgelerle yapılan başvurular, bulunulan ildeki vali ya da vali yardımcı başkanlığında kurulmuş komisyonlarda değerlendirilir. Başvuru esnasında herhangi bir ücret ödenmez. Yapılan değerlendirmeler ile Genç Çiftçi sonuçları 2023 yılı çiftçileri açıklanır ve GTHB il ya da ilçe müdürlüklerinde sözleşme yapılarak, hibe desteği sunulur.

Genç Çiftçi Projesi Başvuru Şartları

Genç çiftçi hibe şartları 2023 yılı için;

 • C vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını doldurmak ve 41 yaşından gün almamak,
 • Okur – yazar olmak,
 • 4 – A isteğe bağlı SKK’ya, 4 – B Bağ – Kur’a ve de Toplum Yararına Çalışma Programları’na bağlı olanlar hariç; ücretli çalışan olmamak,
 • Başvuru tarihiyle birlikte örgün eğitim öğrencisi olmamak,
 • Başvuru tarihi itibariyle cezai hükümlülüğe, denetim serbestliğe ya da askerlik görevine sahip olmamak,
 • Başvuru tarihiyle birlikte gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak,
 • 15 büyükbaş ve 50 küçükbaş hayvandan fazlasına sahip olmamak,
 • Arı yetiştiriciliği başvurularında 50’den fazla arı kovanına sahip olmamak,
 • Arı, sütü, arı poleni, ana arı vb gibi alanlar için yapılacak başvurularda ise en az 50 adet arı kovanına sahip olmak ile TAB’a üye olmak,
 • Yayınlanan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’e göre; hibe almaya hak kazanıldığı halde hibe sözleşmesini imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş ya da önceden hibeden faydalanmış olmamak,
 • Aynı proje kapsamında önceden sunulan hibeden yararlanmamış olmak,
 • Aynı projeye önceden başvuru yapan kişilerin yeni proje başvurularında eşi olmamak, şeklindedir.

Yeni getirilen düzenlemelerle yukarıdaki şartları taşıyan kişiler başvuru işlemlerini e – devlet üzerinden de gerçekleştirebilir. Genç çiftçi projesi başvuruları e – devlet üzerinden yapılmak istendiğinde sisteme T.C kimlik numarası ya da e – devlet şifresiyle giriş yapılır. E – devlet şifresi bulunmayan genç çiftçiler, kendilerine en yakın herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında e – devlet şifresi alabilirler. Başvuru yapan çiftçiler, yakın zamanda açıklanacak olan sonuçları yine e – devlet üzerinden takip edebilirler.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.