Online Devlet – Resmi Bilgiler, Haberler ve Gelişmeler

PTT Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

16.02.2023
275
PTT Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

PTT tarafında verilen kredi vatandaşlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren yüzlerce banka yer almaktadır. Vatandaşlar bu kadar banka içerisinde kredi ihtiyacını giderecek bankayı belirlemek için yoğun çaba harcarlar. Bunun en önemli nedeni, her bankanın müşterilerine sunduğu faiz oranları ve vade seçeneklerinin farklı olmasıdır. Kullanıcılar, yüzlerce seçenek arasında ödeme planına en uygun olan bankayı tespit etmek ve maddi ihtiyaçları için başvuruda bulunmak ister.

Vatandaşların, müşterisi olacağı bankayı belirlerken dikkat ettiği ilk kriter güvenilirliktir. Kredi hizmeti alacağı bankadan uzun vadeli bir güven talep eder. Rakamsal özellikler dışında gözetilen bu özellik, vatandaşların gözündeki banka skalasını hatırı sayılır ölçüde daraltmaktadır.

PTT de, kredi hizmeti veren kurumların arasında yer almaktadır. PTT’ nin diğer yüzlerce banka içerisinden tercih edilmesinin en büyük nedeni de, bahsettiğimiz güven ögesidir. PTT’ nin hizmet kalitesinde güvenen vatandaşlar kredi alma hizmetini de PTT aracılığı ile gerçekleştirmek ister.

PTT Kredisine Başvurmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

PTT kurumundan kredi alabilmek için sahip olmanız gereken bazı şartlar vardır. Başvurularınız, bu şartlara göre değerlendirilerek sonuçlanır. Olumlu bir sonuç çıkması halinde talep ettiğiniz kredi miktarına sahip olursunuz.

PTT kredi başvurusu için yerine getirmeniz gereken şartlar sırasıyla şu şekildedir:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Düzenli aylık gelire sahip olmak ve bunu ispat edebilmek
  • PTT şubelerinden temin edebileceğiniz kredi başvuru formunu doldurmuş olmak
  • Eğer emekli iseniz düzenli bir emekli maaşına sahip olmak

Başvuru için teslim etmeniz istenen belgeler ise sırasıyla:

  • Nüfus cüzdanı
  • Güncel ikametgâh belgesi
  • Aylık gelir belgesi’ dir.

Belirtilen belgeler ile evinize en yakın PTT şubesine giderek kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. PTT tarafından başvurunuz değerlendirilir ve çok kısa bir süre içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılır. Eğer PTT tarafından kredi almaya hak kazandıysanız, başvuru sırasında belirttiğiniz iletişim bilgileri aracılı ile şahsınızla iletişime geçilir. Daha sonra, PTT’ de bulunan banka hesabınıza talep ettiğiniz kredi tutarı yatırılır. Eğer hâlihazırda bir banka hesabınız yoksa ilk önce PTT’ ye ait bir banka hesabı almanız gerekmektedir. PTT kredi başvurusu nasıl yapılır diyenler için tüm süreç bu şekildedir.

PTT Kredisi Nasıl Hesaplanır?

PTT kredisi almadan önce bu kredi ile ne kadar meblağ elde edebileceğiniz, elde ettiğiniz krediye geri ödeme noktasında hangi oranlarda faiz uygulanacağı ve vade seçeneklerinin neler olduğu bilgilerini öğrenmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde alacağınız kredi için sağlıklı bir ödeme planı oluşturamazsınız. Eğer ödeme planını tek başınıza oluşturmaktan endişe duyuyorsanız bu konuyla ilgili uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Kredi alacağınız kurumun bünyesinde hizmet veren görevli uzmanlar, alacağınız krediyle ilgili bir ödeme planı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu sayede, ödeme aşamasında sürprizlerle karşılaşmak zorunda kalmazsınız. Her ay ödeyeceğiniz miktarı bilmek kredinizin ödenmesini kolaylaştıran ve süreci daha zahmetsiz hale getiren bir yöntemdir.

PTT’ den kredi almaya karar verdiyseniz, alabileceğiniz kredinin miktarı en fazla 40 000 Türk Lirası değerinde olabilmektedir. Aldığınız bu kredi için tanınan vade süresi ise maksimum 12 ay olabilmektedir.

Tüm bu şartlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan kredi başvurusunda bulunmamanız tavsiye edilir. Eğer talep edilen şartlara uygunsanız ve maddi desteğe ihtiyacınız varsa PTT’ den herkese kredi hizmeti ile çok kısa bir zamanda ihtiyacınız olan desteğe sahip olabilirsiniz. Üstelik bunun için tek yapmanız gereken başvurmaktır.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.