Online Devlet Platformu

Bakıcılara Sigorta Zorunluluğu Var Mı ?

27.06.2020
540
Bakıcılara Sigorta Zorunluluğu Var Mı ?

Bakıcı için sigorta zorunluluğu bulunmaktadır. Hem hasta bakıcısı hem de bebek bakıcısı gibi ev hizmetleri veren kişilerin mutlaka sigortalı olmaları gerekir. Eğer çalışan kişinin sigortası olmadığı tespit edilirse, Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişilere ağır cezalar yazar. Ödenmesi gereken sigorta miktarı, asgari ücrete oranla belirlenecektir. Oran hesaplanırken asgari ücretin yaklaşık yüzde 37’si alınır. Zorunluluk kapsamında prim ödemesi yapmak oldukça kolaydır. Soyal Güvenlik Kurumu’na durumun bildirilmesi için gerekli belgeler ile başvurmak gerekir. Form kurma tespit edildikten sonra her ay otomatik olarak tahakkuk gerçekleşiyor.

Bakıcılar için Sigorta Girişi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Bakıcılara sigorta girişi başvurusu 2015 senesinden bu yana oldukça kolaylaştırılmıştır. Kişiler internet üzerinden işlemlerini halledebilirler. Bakıcı sigortası için başvuru yapmadan önce, ilk adım yanınızda çalıştırdığınız kişinin 10 günden az ya da 10 günden fazla çalışma durumuna bakmanızdır. Eğer bakıcınız yanınızda 10 günden daha uzun süredir çalışıyorsa, başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekir. Size en yakın kuruma giderek başvuru işlemlerini halledebilirsiniz. Eğer bakıcınız yanınızda bir ay içinde 10 günden daha az süre çalışıyorsa, bu durumda o kişinin iş vereni olmaya devam edersiniz. Yine sigorta girişi yapılmalıdır. Başvuru sırasında 10 günden az çalışan bakıcılar için hazırlanan başvuru formunun doldurulması gerekir.

Bakıcılar için Sigorta Girişi Başvurusu Yapılırken Hangi Belgeler Gerekir ?

Bakıcılara sigorta girişi başvurusu sırasında gereken belgeler eksiksiz bulundurulmalıdır. SGK ek 9 belgesi, iş veren kimlik fotokopisi, çalışan kimlik fotokopisi gereklidir. Sigorta başvuru formuna yazdığınız bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz gerekir. Form üzerinde yararlanılması mümkün sigorta teşvik primleri bilgisi de bulunmaktadır. Başvurunuzdan sonra bakıcı sigorta primlerinin her ay düzenli olarak ödenmesi gerekir. Eğer ödemelerinizde herhangi bir gecikme söz konusu olursa, bankacı teşviki alan kişiler bu haklarını kayıp etmiş olurlar. Ödemeyi yaptığınız tarihe göre faiz ödemeniz de gerekebilir. Bütün SGK borçları ödendikten sonra kişi yeniden teşvikten faydalanmaya devam edebilir. Çalışan bakıcı için ödenmesi gereken prim ücreti asgari ücretin yüzde 37’sidir.

bakici sigorta primi

Bakıcılara Sigorta Zorunlu mu

10 Günden Az çalışan Bakıcıların Sigorta İşlemleri Nasıl Yapılır ? 

10 günden az çalışan bakıcılar için sigorta işlemleri 10 günden fazla çalışan kişilerden çok da farklı değildir. Bireysel başvurunuzu SGK kurumundan tamamladıktan sonra işleminizi başltmış olursunuz. Dilerseniz aynı formu posta ile göndererek de başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. İnternet üzerinden işlem yapmak isteyen kişiler e devlet kapısına giriş yaparak da sigorta işlemlerini halledebilirler. E devlet üzerinden işlem yapmak isteyen kişilerin TC kimlik no ile birlikte şifrelerini yazıp sisteme giriş yapmaları gerekir. Ev hizmetleri iş veren kısmından başvuru yapılabilir. Başvuru yapmak için yeni kayıtlı kısmına tıklayın ardından çalıştırmak istediğiniz bakıcının TC kimlik no ile birlikte işe giriş tarihini belirtin.

Benzer Yazımız  2020 SGK Prim Oranları Ne Kadar?

SMS ile Bakıcı için Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Sms ile bakıcıların sigorta başvurusu yapması için 5510 numarasına kısa mesaj gönderilmesi yeterlidir. Bu numaraya TC kimlik numaranızı yazın. Ardından yanınızda çalıştırmak istediğiniz kişinin kimlik numarasını verin. İşe giriş bilgisi de istenecektir. Sizden istenilen belgeleri SMS ile sorunsuz şekilde göndererek sigorta işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Mesaj gönderdiğiniz sırada telefonunuzu ödeme tutarı hakkında onay mesajı gelecek. Onay mesajını onayladığınız zaman başvurunuz tamamlanmış olacak. 10 günden az çalışan bir bakıcı için günlük ödenmesi gereken SGK prim miktarı brüt ücret üzerinden yüzde 2 olacaktır. Mobil ya da internet bankacılığı üzerinden ödeme yapılabilir.

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.