Online Devlet Platformu

E Devlet Askerlik Terhis Belgesi Nasıl Alınır?

17.06.2020
754
E Devlet Askerlik Terhis Belgesi Nasıl Alınır?

E devletten askerlik terhis belgesi almak isteyen kişilerin yapmaları gereken ilk şey e devlet sistemine giriş yapmaktır. E Devlet sayfasına giriş yapmak isteyen kişilerin şifrelerini ve TC kimlik no kullanmaları gerekir. E devlet kapısı hizmeti sayesinde askerlik durum belgesi oluşturulabilir ve bu şekilde diğer kurumlar ile bu belge paylaşılabilir. Askerlik terhis belgesi almak için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor. E devlet kapısına eklenen bu özellik sayesinde insanlar artık bu belgeyi almak için askerlik şubelerini ziyaret etme derdinden kurtuluyor. Belgede bulunan barkod sayesinde diğer kurumlar ile belge pratik ve hızlı bir şekilde paylaşılabiliyor. Belgeyi verdiğiniz kurum, yine e devlet hizmeti olan askerlik durum belge sorgulama hizmetinden faydalanarak verilen belgenin gerçekliğini kontrol edebiliyor.

E Devlet Askerlik Terhis Belgesi Almak için Adımlar Nelerdir?

E devletten askerlik terhis belgesi almak için adımlar takip edilerek kısa süre içinde istediğiniz belgeye sahip olabilirsiniz. İlk olarak e devlete bilgiler kullanılarak giriş yapılır. E devletin arama kısmına geldikten sonra askerlik durum belgesi yazılır. Karşınıza çıkan ekranda çıkan şartlar kabul edilir. Daha sonra devam et butonuna basılır. Çıkan şartlar size askerlik b terhis belgesi hakkında dikkat edilmesi konular hakkında bilgi sunar. Bu noktaların okunup anlaşıldığından emin olmak isteyen E Devlet karşınıza yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum seçeneğini çıkarır. Bu şartın kabul edilmemesi halinde kişiler sorgulama yapmak için devam edemezler.

Devam et butonuna basıltıktan sonra karşınıza kişisel veriler ekranı çıkar. Eğer bu bilgiler doğruysa devam butonuna basın. Bu şekilde askerlik durum terhis belgesi oluşturulur. B u belgeyi dilerseniz bilgisayarınıza indirebilir dilerseniz de e posta adresinize gönderilmesini talep edebilirsiniz.

terhis

Terhis Belgesi

E Devlet Askerlik Terhis Belgesi Geçerlilik Tarihi Ne Kadar?

E devletten askerlik terhis belgesi geçerliliği sorgulama yapılan belgenin üzerinde yazar. En sağ üst kısımda yer alan barkod sayesinde bu belgenin diğer kurumlar tarafından doğrulanması mümkün olur. Eğer e devlet üzerinden aldığınız bu resmi belge, kuruluşlar tarafından kabul edilmezse, bu kuruluşlar yasal olarak suç işlemiş olurlar. Belgenin resmi belgedir ve barkod sayesinde kontrolü sağlanabilir.

E Devlet Askerlik Terhis Belgesi Almak için E imza ile Giriş Yapabilir miyim?

E devletten askerlik terhis belgesi almak için e imza kullanılabilir. E imza, elektronik imza kelimelerinden gelmektedir. E imza sayesinde elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayan kişinin kim olduğunu anlamak mümkün olur. E imza ile ıslak imza eş değerdir. Bu 5070 sayılı kanun uyarıncadır. E imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşların verdiği sertifikalar kullanılarak imzalama işleminin tamamlanması mümkündür.

E imza almak için bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından onaylanmış elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarından faydalanmak gerekir. E imzanın çalıştırılması için ilk önce kart sürücü yazılımı yüklenir. Yazılım ile beraber CD ve diğer medyalar gönderilmiş olabilir. E imza aldığınız firmanın sitesinden yazılım elde edilebilir. Bilgisayara indirilen program ile e imza sertifika giriş işlemini gerçekleştirdiğiniz anda, sertifikanız kullanıma hazır demektir.

E Devlet Askerlik Terhis Belgesi Almak için Mobil İmza Kullanılması

E devletten askerlik terhis belgesi almak için mobil imza ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E Devlet tarafından cep telefonuna gelen imza metni özeti imzalanır ve daha sonra ekrandaki işlem için devam tuşuna basıldıktan sonra giriş işlemi tamamlanmış olur.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.