Online Devlet – Resmi Bilgiler, Haberler ve Gelişmeler

PTT Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

28.02.2023
326
PTT Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT kartta var olan paranın miktarını sorgulamak için PTTmatik veya PTT şubelerine gidilebilir. Bunun dışında PTT kart bakiye sorgulama için PTT’nin resmi internet adresi üzerinden “Online İşlemler” sekmesine tıklanarak işlem gerçekleşebilir.

PTT Yatan Parayı Öğrenme

PTT’ye yatan paranın limitinin sorgulanması için ALO PTT hattı aranabilir. Bunun için cep telefonlarının arama bölümünden 444 1 788 numaralı hat tuşlanmalıdır. Müşteri temsilcisine bağlanmadan direkt olarak menüye ulaşmanız mümkündür. Sırasıyla cep telefonunuzdan 1 ve 2 numaralarını tuşlayarak kartınızda var olan paranın miktarını öğrenebilirsiniz.

PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kartını almak için müracaat işlemlerinde öncelikle PTT şubelerine giderek posta çeki hesabının açtırılması gerekir. Hesabı açtırdıktan sonra PTT kartı çıkacaktır. Kartın kullanıma açılması için aktivasyon işleminin yapılması gerekir. PTTmatik üzerinden PTT kartı ile hesap bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. Bunun dışında nakit para çekme ve fatura ödeme işlemleri de yapılabilir.

PTT Kart Bakiyesi Telefon İle Nasıl Sorgulanır?

PTT kartın bakiyesini telefon ile öğrenmek için öncelikle 444 1 788 numarasının tuşlanması gerekir. Hatta bağlanıldıktan sonra “bakiye sorgulama” menüsüne ulaşmak için sırasıyla 1 ve 3 numaralarını tuşlayınız. Tuşlama işleminin ardından menüye erişmek için telefon şifrenizi girin. Bütün işlemlerin sonucunda kartınızdaki bakiyeyi öğrenmek için istediğiniz menüye direkt ulaşmış olacaksınız.

İşitme engelliler için ise 0850 222 1 788 numaralı hat kullanılmalıdır. Bu hatta bağlanıldıktan sonra PTT görüntülü çağrı merkezi ile bakiye sorgulama işlemi gerçekleşecektir.

PTT Hesap Bakiyesi Sorgulamak İçin Para Ödenir Mi?

PTT hesap bakiyesi sorgulama işleminde para ödemeye gerek yoktur. İster telefon ile ister şube veya PTTmatikler aracılığı ile sorgulama işlemi yapıldığında hiçbir işlem ücreti ödenmemektedir.

İşitme Engelliler İçin PTT Müşteri Hizmetleri

PTT, işitme engellilerin de bakiye sorgulama ve diğer işlemlerini yapabilmeleri için görüntülü çağrı merkezi hizmetini sunmaktadır. İşitme engellilerin işlemlerini gerçekleştirmesi için 0850 222 17 88 numaralı hatta bağlanarak görüntülü bir şekilde irtibat kurmaları gerekir.

T.C. Kimlik Numarası İle PTT Kart Bakiye Sorgulama

PTT şubelerinden karttaki bakiyenin öğrenilmesi için T.C. kimlik numarası, isim ve soyisim şubedeki görevliye iletilmelidir. Kişisel bilgiler ile hesabınızda ne kadar limit olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

PTT şubelerinden sorgu işlemlerini yapmak istemeyenler, online olarak da T.C. kimlik numarası ile bakiye sorgulama yapabilir. Bunun için “turkiye.gov.tr” adresine T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır. “Online İşlemler” sekmesi üzerinden hesapta olan para otomatik olarak görülecektir.

 PTT Şubelerinden Kart Bakiye Sorgulama

PTT şubelerinden karttaki bakiyeyi sorgulamak için ikamet edilen il veya ilçede yer alan şubelere T.C. kimlik belgesi ile birlikte gitmek gerekir. Hesabınızda paranızı çekmek istediğiniz zaman şubede görevli olan yetkililer T.C. kimlik belgeniz olmadan parayı size takdim edemeyecektir.

Mesaj İle PTT Kart Bakiye Öğrenme

Mesaj ile PTT kart bakiye sorgulama yapılması için ilk olarak PTT Web Chat uygulamasının cep telefonlarına yüklenmiş olması gerekir. PTT Web Chat uygulamasının kullanılması için öncelikle isim, soy isim, T.C. kimlik numarası, cep telefon numarası ve doğum tarihi gibi bilgilerle kayıt olunması gerekir. Daha sonra ALO PTT sayfasına erişim sağlamalısınız. Erişimin sağlanmasının ardından sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Web Chat” butonuna basın. Ekranda yer alan sayfaya mesajınızı yazıp “Gönder” deyin. Bu mesajlaşma işlemi sadece 08:00 ve 17:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Gönderdiğiniz mesaja birkaç dakika içerisinde hemen cevap gelir ve PTT kart bakiye sorgulama işlemi tamamlanır.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.