Online Devlet – Resmi Bilgiler, Haberler ve Gelişmeler

İŞKUR Profili Nasıl Oluşturulur? Nasıl Aktif Yapılır?

05.03.2023
360
İŞKUR Profili Nasıl Oluşturulur? Nasıl Aktif Yapılır?

İŞKUR profil oluşturma için İŞKUR resmi internet sitesinin ziyaret edilmesi ardından da iş arayan sekmesine tıklanması ve buradan kayıt olmak için tıklayınız linkine tıklanması gerekir. Bu basit adımlar izlenerek kişilerin İŞKUR profili oluşturması mümkündür. Karşınıza çıkan pencerede üyelik sözleşmesi bulunacak. Bu sözleşmeyi okuyun. Eğer sözleşmeyi kabul ediyorsanız onaylıyorum butonuna basın. Karşınıza kişisel bilgilerin istendiği kısım çıkar. Bu kısımda bilgiler doğru ve eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır. Yanlış ya da eksik bilgi giren kişilerin üyelikleri bu nedenden ötürü silinebilmektedir. Bilgiler girildikten sonra ileri butonuna basılır. Aradığınız işin özellikleri ne ise onu girin ve kendiniz için uygun bir iş bakmaya başlayın.

İŞKUR Statüsünün Aktif Yapılması için Ne Yapmak Gerekir?

İŞKUR statüsünün aktif yapılması için ilk önce sisteme giriş yapmanız gerekir. İŞKUR sistemine giriş yaptıktan sonra iş arayan bölümüne giriş yapın. Daha sonra öz geçmiş kısmına tıklayın. Kişisel bilgilerim atlında iş arama statüsü bölümünün aktif edilmesi linkine tıklayın. Statünün aktif edildiğinden emin olmak için hem eğitim hem de meslek bilgileri gibi kısımların aktif olduğundan emin olmanız gerekir. Eğer statü aktif edilmesinde sorun yaşıyorsanız nedeni bilgilerin eksik girilmesi olabilir. Bilgiler girildikten sonra aynı adımları takip ederek İŞKUR statüsünü aktif hale getirebilirsiniz.

İŞKUR Hangi Alanlarda Faaliyet Göstermektedir?

İŞKUR’UN faaliyet gösterdiği alanlar temel olarak ülke içinde işsizlerin sayısının azaltılmasına yöneliktir. İstihdam sağlanması adına iş arayan kullanıcılar İŞKUR platformunda bir araya gelirler. Herkes kendi uzmanlık alanı doğrultusunda İŞKUR’dan iş bularak çalışmaya başlayabilir. İşsizlik oranlarının azaltılması, istihdamın artmasını sağlamak, kalifiyeli kişilerin yetiştirilmesi, meslek analizlerinin yapılması İŞKUR’un yaptığı bazı işler arasında yer alır. İŞKUR’un faaliyet gösterdiği diğer alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İş arayan kişiler için uygun iş pozisyonlarını bulmak,
 • Türkiye’de iş olanaklarının artmasını sağlamak,
 • İş gücünü oluşturan verileri analiz etmek,
 • İşten ayrılan kişilere işsizlik maaşı ödemesi yapmak,
 • Toplumda geri planda kalan sabıka kayıtlı, engelli vb. kişilerin istihdamını sağlamak İŞKUR’un yaptığı işler arasında bulunur.

Neden İŞKUR Profil Bilgilerimi Girmem Gerekiyor?

İŞKUR profil bilgilerinin girilmesi önemlidir. Çünkü bu bilgiler olmadan kişilerin herhangi bir İŞKUR hizmetinden faydalanması söz konusu olamaz. Profil oluşturmadan herhangi bir iş pozisyonunda başvuru yapılması mümkün değildir. Başvuru bilgilerinde istenilen bilgiler direk olarak İŞKUR profilinden çekilebilir. Meslek durumu, vatandaşlık bilgisi, öğrenim bilgisi gibi bilgilerin mutlaka İŞKUR’da yer alması gerekir. Bilgilerinizi profilinize yazdıktan sonra doğru olduklarından emin olmanız önemlidir. İyi bir İŞKUR profili aynı zamanda iyi bir CV anlamına gelmektedir. Profil oluşturmak isteyen kişilerden aşağıdaki bilgiler istenir:

 • Vatandaşlık,
 • Öğrenim bilgileri,
 • Kimlik bilgileri,
 • İletişim bilgileri,
 • Adres bilgileri,
 • Meslek bilgileri,
 • Yabancı dil,
 • Sınav,
 • Eğitim ve kurslar,
 • İş tercihleri vb.

İŞKUR’a Kayıt Olmak için Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

İŞKUR kaydı için yerine getirilmesi gereken şartlar başında kişilerin 14 yaşını tamamlamaları gelir. Bunun dışında bilgilerin doğru beyan edilmesi, erkeklerin askerlik ile ilişiğinin bulunmaması gereklidir. Eğer kişi engelli İŞKUR kaydında bulunacaksa engellilik durumunun en az yüzde 40 ve üzeri olması gerekir. Ayrıca kişilerin engel oranlarını sağlık kurulundan almış oldukları rapor ile de belgelemeleri gerekir. Sağlık raporunda çalışamaz ibaresi bulunması yeterlidir. Ayrıca Sağlık Kurulu raporunda ilgili yerlerde imzaların bulunması şartı vardır. Engellik durumunu belgelemeyen kişiler için İŞKUR kayıtları diğer herkes için yapıldığı gibi yapılacaktır.

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.