Online Devlet – Resmi Bilgiler, Haberler ve Gelişmeler

İLKSAN Evlilik Yardımı Nedir Ne Kadar?

04.03.2023
290
İLKSAN Evlilik Yardımı Nedir Ne Kadar?

LKSAN evlilik yardımı, sandık üyesi öğretmenlerin evlenmesi durumunda yapılan yardımdır. Evlilik yardımı miktarı yıllara ve kurumun durumuna göre değişiklik göstermekle beraber belli şartlar altında sağlanmaktadır.

İLKSAN evlilik yardımı bir defalık yapılan bir yardımdır. Sandık üyelerinin boşanması durumunda, başka bir üye ile evlenseler dahi tekrar yardım yapılmamaktadır. İLKSAN evlilik yardımı yeni bir uygulama olmasa da çok bilinmemektedir.

İLKSAN Nedir?

İLKSAN ilkokul öğretmenlerin dayanışmasına yönelik olarak kurulmuştur. Açılımı ” İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı” olan İLKSEN, ilkokul öğretmeni olup sandığa üye olan kişilerin arasında yardımlaşma bağı kurmayı hedeflemektedir.
İLKSAN öğretmenlein birbirine yardım etmesine yönelik kurulmuş ve bütçesini üyelerden aldığı aidat ile oluşturmaktadır. Üyelerin ödediği aidatlarla çeşitli yardım kolları oluşturan sandığın, yardım kollarından biri de evliliktir.

İLKSAN Evlilik Dışında Hangi Yardımlarda Bulunur?

İLKSAN evlilik dışında da birçok konuda üyesi olan ilkokul öğretmenlerine destek sağlamaktadır. İLKSAN sahip olduğu yardım fonunu üyelerinin aidatlarıyla oluşturmaktadır. Kurumun evlilik dışında yardımda bulunduğu alanlar şu şekilde sıralanabilir.

⦁ Doğal afet durumunda yapılan yardımlar
⦁ Ölüm durumunda yapılan yardımlar
⦁ Şehit yardımları
⦁ Emeklilik konusunda yapılan yardımlar

İLKSAN Evlilik Yardımı Hangi Şartların Oluşaması İle Verilir?

İLKSAN evlilik yardımı alabilmek için sandığa başvuru yapılması gerekir. Bununla beraber başvuru yapacak kişilerin evlilik yardımı şartlarına uyması gerekmektedir. Evlilik yardımının verilmesi için şu şartların oluşması gerekmektedir.

⦁ İLKSAN evlilik yardımından faydalanılabilmesi için, evlenen kişilerin ikisinin de sandık üyesi olması gerekmektedir. Evlilikteki taraflardan birinin İLKSAN üyesi olması yardım alınması için yeterli değildir.
⦁ İLKSAN evlilik yardımı 1 defa yapılmaktadır. Aynı sandık üyesinin ikinci defa evlenmesi durumunda yardım söz konusu değildir.
⦁ İLKSAN’nın başka bir yardımı olan ikraz yardımından faydalanan üyeler evlilik yardımından faydalanamaz.

İLKSAN Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İLKSAN evlilik yardımı başvurusu gerekli belgelerin tamamlanması ve talep dilekçesinin doldurulaması ile yönetim kuruluna yapılmaktadır. Talep dilekçesi bu başvurudaki en önemli belge olmaktadır. Bu belgenin eksiksiz ve doğru doldrulması başvuru yapacak kişiler için oldukça önemlidir. Talep dilekçesinde doldurulması gereken bilgiler şunlardır.

⦁ Başvuru yapan kişinin ad, soyad ve T.C. kimlik numarası
⦁ Başvuru yapan kişinin görev yeri
⦁ Başvuru yapan kişinin iletişim bilgileri
⦁ Başvuru yapan kişinin kurum numarası
⦁ Başvuru yapan kişinin emeklilik numarası

İLKSAN Evlilik Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İLKSAN evlilik yardımı başvurusu için gerekli bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin eksik ya da yanlış olması durumunda başvuru yapılamaz. İLKSAN evlilik yardımı için başvurular yönetim kuruluna yapılır ve belgeler kurul tarafından teyit edilir. İLKSAN evlilik yardımı için gerekli olan belgeler şu şekildedir.

⦁ Nüfus cüzdanı fotokopisi
⦁ İLKSAN üyesi olunduğuna dair belge
⦁ Başvuru yapacak üyelerin son çalıştıkları yerlere dair hizmet belgesi
⦁ Evlilik tarihini gösteren belge
⦁ Evlenme yardımı için talep dilekçesi

İLKSAN Evlilik Yardımının Miktarı Nedir?

İLKSAN evlilik yardımının miktarı her yıl değişmekte ve genellikler artmaktadır. İLKSAN evlilik yardım miktarı kurum içindeki yetkili heyet tarafından belirlemekte ve tüm yıl aynı miktarda yardım yapılmaktadır. İLKSAN yönetim kurulu miktarı belirlemekle beraber, başvuru incelemelerini de yapmaktadır.

2020 yılında İLKSAN evlilik yardımı miktarı 660.00 TL’dir. Bu miktar söz konusu evlilikteki taraflara ayrı ayrı verilmektedir.
İLKSAN evlilik yardımı için geri dönüş söz konusu değildir. Bu yardım geri dönüşü olmaksızın bir defaya mahsus verilmektedir. Kredi vb. desteklerde olduğu gibi yardım alınan miktar kuruma geri ödenmez. Bununla beraber şartları sağlamayan kişiler bu destekten faydalanamaz.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.