Online Devlet – Resmi Bilgiler, Haberler ve Gelişmeler

E Devlet HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

21.02.2023
338
E Devlet HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devletten HGS sorgulama yapmak isteyen kişiler işlemlerini herhangi bir kuruma gitmelerine gerek kalmadan, oturdukları yerden yapabilecekler. E Devlet vatandaşların işlerini kolaylaştıran çok sayıda uygulaması sayesinde takdiri üzerine topluyor. Hızlı Geçiş Sistemi ile uzun gişe kuyrukları ile, saatlerce süren trafiğin önüne kısmen geçilmiş oluyor. Her sürücünün HGS kullanması gerekir. HGS için gerekli olan etiketler ve kartlar PTT şubelerinden kolayca temin ediliebilir. Dileyen müşteriler bankalar aracılığı ile de kimlik belgeleri ve ruhsatları ile etiket ve kartlarını temin edebilirler. HGS kullanıcısı olan kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli noktalar bulunur. Bakiye sorgulama, HGS cezası ödeme ve HGS ceza sorgulama işlemleri  bu işlemler arasında yer alır.

Adım Adım E Devlet HGS Bakiye Sorgulama İşlemi

E devletten adım adım HGS bakiye sorgulama yapmak isteyen kişilerin ilk olarak resmi e devlet internet sitesine girmeleri gerekir. Ardından E Devlet sayfasında ilgili yere şifre ve TC kimlik no bilgilerinin girilmesi gerekir. Arama çubuğuna HGS bakiye sorgulama yazın ve ardından ilk çıkan sonuca tıklayın. Açılan ekranda size ait HGS abonelik bilgileri görebilirsiniz. BU şekilde yalnızca bir iki dakika içinde sorgulama işlemi tamamlanmış olur. HGS sorgulama işlemini dilerseniz PTT üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. PTT sistemine giriş yapmak isteyen kişilerin de yine E devlet şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapmaları gerekir.

HGS Geçiş İhlali Sorgulaması Nasıl Yapılır?

HGS geçiş ihlali sorgulaması yapılması ihlal yapan plaka adına mümkündür. Ancak bu işlemin ihlal yapılması üzerinden 15 gün sonrasında kadar yapılması mümkündür. OGS ya da HGS abonelerinin yeterli bakiyeleri bulunduğu zaman bu kişilere cezalı geçiş ücreti uygulanmaz. Bu nedenle geçiş ihlali yapılması üzerinden geçen ilk 15 gün önemli kabul edilir. HGS ceza sorgulama işlemi için Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait internet adresinin kullanılması gerekir. HGSA geçiş ihlali sorgulanması için kişilerin ilk önce araç plakası girmesi ve ardından sorgula butonuna basmaları gerekir.

Telefonla HGS Bakiye Sorgulama İşlemi Yapılabilir mi?

Telefon üzerinden HGS bakiye sorgulama yapmak isteyen kişiler yalnızca telefonlarını kullanarak sorgulama işlemini tamamlayabilirler. Bunun için vatandaşlar telefonlarının tuş takımı kısmına geldikten sonra HGS çağrı merkezine ait olan 0 850 460 60 60 hatlı telefon numarasını arayabilirler. Bu numara üzerinden bakiye durumunuz hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür.

E Devlet Kapısı Sorgulama Yapmak için Nasıl Kullanılır?

E devlet kapısını kullanmak isteyen kişilerin mutlaka e devlet şifrelerinin bulunması gerekir. Kişilerin kimliklerinin doğrulanması için e imza, mobil imza gibi farklı kimlik doğrulama araçlarından faydalanılması gerekir. Tek bir kimlik doğrulaması ile farklı elektronik hizmetlerden faydalanmanız mümkündür. E devlet kapısı üzerinden alınan elektronik hizmetler sayesinde vergi ve harç benzeri ödemelerin yapılması gerektiği zaman kişilerin ödeme birimi sayesinde işlemlerini güvenli bir şekilde halletmeleri mümkün olur. B nun için e devleti tercih edebilirsiniz.

E Devlet Kapısından Verilen Hizmetler Nelerdir?

E devletten verilen hizmetler çok çeşitlidir. Bu kadar çeşitli hizmet olması insanların işini kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır. E Devlet tarafından verilen hizmetlerin başında bilgilendirme hizmetleri gelmektedir. Bunun dışında ödeme işlemleri, entegre elektronik hizmetler, kurum ve kuruluşlara kısa yollar en çok talep gören işlemler arasında yer alır. Kamu kurumları arasında bilgi ve belgelerin paylaşımı da yine e devlet sayesinde yapılmaktadır. Bu hizmetler sayesinde işlemler kısa sürede halledilebiliyor.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.