Online Devlet – Resmi Bilgiler, Haberler ve Gelişmeler

Ptt Kargo Kapıda Ödeme Nasıl Oluyor?

22.02.2023
281
Ptt Kargo Kapıda Ödeme Nasıl Oluyor?

PTT kargo ile kapıda ödeme yapmak için herhangi bir PTT şubesine giderek kargoyu kapıda ödemeli olarak göndermek istediğinizi söylemeniz yeterli olur. teslimat miktarını da belirtmeniz gerekir. PTT kargoda işlem yaptıktan sonra sizden 1,5 TL ücret talep edilecektir. Alıcı kargoyu teslim aldığı andan, ödemeyi yapınca alınan para, PTT tarafından sizin adınıza oluşturulan geçici hesaba yatırılmaktadır. Bu şekilde PTT’den paranızı hemen alabilirsiniz. İnternetin yaygınlaşması ile beraber, alışveriş alışkanlıkları büyük bir değişime uğradı. Artık tek bir tık ile bir şeyleri bulunduğumuz yerden alabiliyoruz. Ödeme yöntemleri de hızla gelişti. İnsanların büyük çoğunluğu, güvenlik açısından kapıda ödemeyi tercih etmektedir.

Kapıda Ödemeli Sistem Nasıl Çalışıyor?

Kapıda ödemeli sistem satıcının kargoyu çalıştırarak göndermesi ile başlıyor. Kargo şirketi tarafından paket alıcıya ulaştırıldıktan sonra da alıcı satıcının parasını kargo şirketine göndermektedir. Ticari anlamda itimat bu şekilde sağlanır. Bu durum ticaret sırasında kaygı yaşanmasının da önüne geçerek kişileri güvenceye alır. PTT kargo ile kapıda ödemeli kargo göndermek isteyen kişilerin tahsilatlı gönderi hizmet sözleşmesi imzalaması gerekir. Kargolar imzalanan bu sözleşmeden belli bir oranda komisyon alır. Sizin sahip olduğunuz para trafiğine ve yapılan işin boyutuna göre de alınacak olan para miktarı değişiklik gösterir.

PTT Kargo Kapıda Ödeme Yönetmeliği

PTT kargo kapıda ödeme sistemi ödeme şartlı özel hizmet olarak adlandırılmaktadır. PTT aynı isimle yönetmelik düzenlemiştir. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kişilerin kayıtlı gönderi türleri arasında bulunan kargoyu vermesi gerekir. PTT kargonun izin verdiği ürünlerin tümü gönderilebilir. Satıcılar için satış gerçekleştirilen ürün faturasını kargo ile tüketiciye ulaştırmakla yükümlüdür. Satıcının vergi muafiyet belgesine sahip olması halinde vergi dairesinden belgeyi alması ve PTT müdürlüğüne belgeyi teslim etmesi gerekir. Her ticari ürün adına esnaf muaflığı sebebiyle fatura tanzim edilemiştir yazısı ile karşılaşabilirsiniz. Kapıda ödeme yönetmeliği satışı gerçekleştirilecek olan ürünün kargo firması tarafından alıcıya ulaştırılması ve ürün bedelini bu sırada kargo firması tarafından alınması olarak tanımlanabilir.

PTT Kargo Kapıda Ödeme ile Gönderilen Ürün Bedeli En Çok Kaç TL Olabilir?

PTT kargo ile gönderilen ürün bedeli yurt içi için 30 bin TL olarak belirlenmiştir. Eğer gönderinin bedeli çek hesabına aktarılacaksa bu miktar 6t0 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Konuta teslim yapılması halinde ürünlerin teslim üst limiti en çok 3 bin TL olabilir. Gönderilerin köye gitmesi halinde üst limit bin TL’dir. Bin TL’nin üzerinde olan bedelli ürünlerin alınması için köyde bulunan alıcıların bulundukları yerdeki PTT iş merkezine gitmesi gerekir. Bu şekilde ürün kişinin kendisi tarafından teslim alınacaktır.

PTT Kargo Kapıda Ödeme Yönetmeliğine Göre Anlaşma Nasıl Yapılır?

PTT kargo kapıda ödeme anlaşması yapılması için kişilerin vergi mükellefi olan tüzel kişilik olması gerekir. Bu şart sağlandığı zaman en yakın PTT bölge müdürlüğüne gidilmesi ve ödeme şartlı özel hizmetinden faydalanılması mümkün olur. PTT ile anlaşma yapmak için prosedürler oldukça kısa sürelidir ayrıca yapması basittir. Kişilerin bölge müdürlüklerine giderek edinilmesi gereken evrakların doldurulması gerekir. Gönderilen ürüne bağlı olarak belge teslimi yapıldıktan sonra kişilerin satış yapamaya başlaması mümkündür. PTT kargo tarafından verilen hizmet sayesinde hem nakit para hem de kredi kartı ile birlikte tahsilet yapılması mümkündür. BU hizmetten faydalanan kişiler aynı zamanda self servis hizmetinden ve web entegrasyonlu çözümlerden faydalanabilirler. Oldukça pratik olan hizmetten siz de faydalanabilirsiniz.

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.