Online Devlet – Resmi Bilgiler, Haberler ve Gelişmeler

2023 Engelli Raporu Nasıl Alınır Şartları Neler?

06.03.2023
244
2023 Engelli Raporu Nasıl Alınır Şartları Neler?

Engelli raporu almak için yetkili hastanelere başvuru yapılması ve sürecin sağlıklı şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Engelli raporu almak için izlenmesi gereken belli başvuru aşamaları ve gerekli şartlar bulunmaktadır. Başvuru şartlarına uymayan kişilerin raporu alması mümkün olmayacağı gibi, bu belgeyi almak için düzenlenmiş aşamaların doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

Engelli raporu almak için yapılacak başvurularda engelli kişinin engel oranı, vatandaşlık sahibi olması vb. özelikleri gibi şartlara uyması gerekir. Bununla beraber başvuruda talep edilen evrakların tam olması da önemli bir noktadır.

Engelli Raporu Nedir?

Engelli raporu, engelli vatandaşlara sosyal ve ekonomik destek sağlamak için verilen bir belgedir. Engelli raporuna sahip olan vatandaşlar devletin sunduğu çeşitli avantajlardan faydalanabilmektedir.

Bu belgeye sahip olan engelli kişiler için devlet ulaşım, sağlık vb. alanlarda hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik haklar sunmaktadır. Ekonomik ve sosyal hayatta bir takım dejavantajları olan engelli vatandaşlar engel oranlarına ve hastalıklarına göre bu belgeyi alabilmekte ve devletin sunduğu desteklerden faydalanabilmektedir.

Engelli Raporu Almak İçin Başvuruda Hangi Şartların Yerine Getirilmesi Gerekir?

Engelli raporu almak için başvuru yapacak vatandaşların uyması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamayan vatandaşlar engelli raporuna sahip olmak için başvuru yapamazlar. Engelli raporu almak için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir.

⦁ Engelli raporu almak için başvuru yapacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
⦁ Engelli raporu almak için 18 yaşından büyük vatandaşlar kendileri başvuru yapabiliyorken, yetişkin olmayan kişilerin vasileri ile başvuru yapması gerekmektedir.
⦁ Engelli raporu almak için yapılan başvuruda talep edilen belgelerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir.
⦁ Engelli raporu almak isteyen kişiler, hastanenin talep ettiği tüm muayenelere girmesi gerekmektedir. Ayrıca bu muayenelerin yapıldığına dair belgelerin rapor almak isteyen kişi tarafından toplanması ve heyete sunması gerekmektedir.
⦁ Engelli raporu almak için birçok hastalık için başvuru yapılabilir ancak %40’ın altında engeli olan kişilerin rapor alması mümkün değildir.

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli raporu başvurularında gerekli şartlardan birisi de talep edilen belgelerin tam olmasıdır. Başvuru için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir.

⦁ Engelli kişinin kimlik belgesi fotokopisi
⦁ Engelli kişinin 5 tane vesikalık fotoğrafı
⦁ Engelli kişinin eğitim bilgileri
⦁ Heyete sunulmak üzere hastane tarafından verilmiş başvuru formunun doldurularak teslim edilmesi
⦁ Engelli kişinin muayenelere gittiğine dair belgeleri
⦁ Eğer engelli kişi 18 yaşından küçükse ya da zihinsel bir engeli varsa vasinin kimlik belgesi
⦁ Engelli kişinin vasi eşliğinde işlemleri yapılıyorsa, vasinin mahkeme tarafından atandığına dair belge

Engelli Raporu Almak İçin Hangi Aşamalar İzlenmelidir?

Engelli raporu almak için ilk önce devlet tarafından yetkilendirilmiş bir hastaneye başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapılmasıyla izlenecek aşamalar şu şekilde devam eder.
⦁ Başvuru yapan kişinin sağlık heyetinin toplandığı bir günde hastaneye gitmesi ve sağlık kurulunun muayenesine girmek için sıra alması gerekir.
⦁ Sağlık kurulu için sıra alındıktan sonra, engelli başvuru formu doldurulur ve gerekli evrakların akınmasıyla muayene süreci başlar.
⦁ Muayene sürecinde alınan evraklar her muayenede görevli hekime imzalatılır.
⦁ Muayene sürecinin bitmesi ve evrakaların toplanıp teslim edilmesiyle, engelli raporunun onaylanması beklenir.
⦁ Engelli raporu onaylanırsa hastane engelli kişiye raporu hazır olacağı günle ilgili bilgilendirme yapacaktır.

Engelli Raporu Hangi Hastanelerden Alınabilir?

Engelli raporunun tüm hastanelerden alınması mümkün değildir. Engelli raporu için devlet hastaneleri, özel hastaneler ya da üniversite hastaneleri kullanılabilir. Bu hastanelerin kullanılmasında belirleyici olan şey devletin bu hastaneyi yetkilendirmiş olmasıdır. Engelli raporu sadece devletin yetkilendirdiği hastaneler tarafından verilebilmektedir. Hangi hastanelerin yetkili olacağına karar veren devlet kurumu Sağlık Bakanlığı’dır.

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.